Apevia TFX-AP300W Standard Flex ATX 300W Power Supply - 115-230V AC, 1 x 20/24Pin Main Power, 1 x 12V(P4), 3 x Pheripheral, 3 x SATA, 1 x Floppy
★★★★★ 4.1 119 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.gemereejewels.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • APEVIA TFX-AP300W Standard 300W Flex ATX Power Supply
  • Input Voltage: 115-230V AC, Input Frequency: 60/50
  • Output: +3.3@12A; +5A@12A; +12V@20A; [email protected]; [email protected]
  • 5% Tolerance of 5V, 3.3V & 12V Output
  • Forced Air Ventilation by 1 x 80mm Fan
UPC 837344002854
Brand Apevia
Wattage 300 watts
Fan Size 80 Millimeters
Model Name TFX-AP300W
Form Factor ATX
Item Weight 2.1 Pounds
Manufacturer Apevia
Model Number TFX-AP300W
Cooling Method Air
Number of Fans 1
Output Wattage 300 Watts
Item Dimensions 6.75 x 3.23 x 2.5 inches
Mfr Part Number TFX-AP300W
Power Supply Design Non-Modular
Maximum Input Voltage 230 Volts
Minimum Input Voltage 115 Volts
System Bus Connector Type ATX
Connector Type Used on Cable 1 x 20/24pin Main Power / 1 x 12V (P4+4pin) / 3 x SATA / 3 x Peripheral
Global Trade Identification Number 00837344002854
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
119 ratings | 49 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (92)
4 stars
7% (8)
3 stars
4% (5)
2 stars
2% (2)
1 star
10% (12)